EGJIPTI

Egjipti

Disa nga pikat turistike te Egjiptit:

Piramidat e Gizes - Mbijetesa e fundit nga Shtate mrekullite e botes se lashte, Piramidat e Gizes jane nga monumentet me te njohura te botes. Ndertuar si varre per faraonet dhe te ruajtur nga Sfinksi enigmatik, kompleksi i piramidave te Gizes ka terhequr turiste pergjate epokave dhe ka patur arkeologe per shekuj me radhe qe mundohen te zbulojne se si jane ndertuar keto piramida.

Cairo - Rrugicat atmosferike, te ngushta te kryeqytetit te Cairos, jane te mbushura plot me xhami, medrese dhe monumente qe datojne nga Fatimidi deri ne epoken e Mamelukut. Aty do te gjeni pazaret e labirintit te Khan el-Khalilit, ku punetoret e vegjel dhe zejtaret akoma ruajne traditen me punishtet e tyre te vogla te cilet merren me qeramike, tekstile, ereza dhe parfume. Ka nje histori te pasur, e gjitha per t’u eksploruar.

Aleksandria - E themeluar nga Aleksandri i Madh, ky qytet bregdetar ka nje atmosfere te mrekullueshme qe nuk mund te gjesh ne asnje vend tjeter. Ky eshte nje vend i bere per shetitjet pergjate bregdetit Corniche, te mbushura me kafene dhe pazare souk (Pazaret Arabe).


Destinacionet me te vizituara:

South Sinai - Qendra e Egjiptit per plazh eshte rajoni i Sinaiut ne gadishullin Sinai. Sharm el-Sheikh eshte nje zone e stilit evropian, i mbushur me hotele luksoze, restorante nderkombetare e me shume mundesi argetimi. Cfaredo qe te zgjidhni, Sinai i Jugut ka te beje me zhytjen. Deti i Kuq eshte nje nga destinacionet me te medha te zhytjes ne bote dhe rajoni Jugor Sinai eshte shtepia e shume prej vendeve me te mira te zhytjes.

Aswan - Qyteti me i qete i Egjiptit, i vendosur pergjate lumit Nil. Mbeshtetur nga dunat portokalli, ky eshte vendi i persosur per te ndaluar e per t'u relaksuar per disa dite duke ndjere atmosferen e ftohte. Merrni tragetin per ne ishullin e Elefanteve dhe shetitni neper rruget shumengjyreshe te fshatrave Nubian. Udhetoni me deve ne manastirin e shkretetires se Shen Simeonit ne Banken Lindore. Ka shume vende historike dhe tempuj aty prane, por nje nga pikat me te medha te Asuans eshte thjesht te shohesh dhe shijosh rrjedhen e lumit.

Muzeu Egjiptian - Muzeu Egjiptian i Cairos eshte nje nga koleksionet me te medhenj te muzeut ne bote. Rezidenca “trendafili i zbukuruar” eshte shtepia ku zhvillohen shume ekspozita.

Vleresime Turistesh

 • Kjo eshte hera e dyte qe bashkepunoj me Vas Tour, duke qene se heren e pare, per pushimet e kesaj vere ne Turqi mbeta shume e kenaqur. E njetja gje vlejti edhe per pushimet e kesaj here, prandaj rekomandoj Vas Tour.

  Aulona Musta
  - Albania

 • Jemi shume te lumtur per bashkpunimin tone te pare. Urojme te kemi te tilla udhetime te suskseshme edhe ne te ardhmen.

  Arenca
  - Albania

 • Faleminderit per krijimin e ketij projekti dhe per komunikimin e pergjegjshem qe treguat. Shpresoj te kemi bashkepunime te metejshme.

  Kristo Selenica
  - Albania

Hotele ne te gjithe boten

Zgjidhni hotelin tuaj te preferuar per te kaluar pushime te paharrueshme. Vas Tour eshte gjithmone ne dispozicionin tuaj duke ofruar nje game te gjere hotelesh dhe cmimesh.

Relax ne destinacione plazhi

Zgjidhni hotelin tuaj te preferuar per te kaluar pushime te paharrueshme. Vas Tour eshte gjithmone ne dispozicionin tuaj duke ofruar nje game te gjere hotelesh dhe cmimesh.

Aktivitete Sportive

Zgjidhni hotelin tuaj te preferuar per te kaluar pushime te paharrueshme. Vas Tour eshte gjithmone ne dispozicionin tuaj duke ofruar nje game te gjere hotelesh dhe cmimesh.

Telefono +381